Kruszywa budowlane – Co warto o nich wiedzieć

Kruszywa budowlane – Co warto o nich wiedzieć

Kruszywa budowlane - Produkcja kruszywa

Kruszywa budowlane – Produkcja kruszywa

We wszystkim, co powstaje – w drogach, budynkach, mostach – obecne są różnorodne kruszywa budowlane. Niezawodne, odporne na różne czynniki. Czy wiemy już o nich wszystko, co istotne? Jeśli nie, zapraszamy do artykułu!

Powszechnie używa się ich przede wszystkim jako składnik betonów, zapraw oraz utwardzania podłoża. Nie ma jednego rodzaju kruszywa, a te, co są dostępne, stosuje się do różnych zadań – w zależności od tego, jakie mają właściwości i parametry. Warto wiedzieć, czym się różnią, żeby w razie potrzeby wybrać odpowiedni. Inny bowiem polecany jest do budowy domu (ten, co dodaje się do betonu), inny do tworzenia dróg, to samo zresztą powiemy o pozostałych przykładach (np. podjazd do garażu).

 

Kruszywo budowlane – co to takiego?

 

Nim jednak przejdziemy do tej tematyki, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest kruszywo. To skalny materiał sypki (może być drobno lub grubo ziarnisty), który ma pochodzenie mineralne, organiczne, a nawet przemysłowe – tak określamy kruszywa sztuczne. Szerokie zastosowanie tego materiału sprawia, że nie da się z niego zrezygnować podczas licznych prac budowlanych.

Kruszywa pozyskiwane są metodami kopalnianymi, oferowane przez wiele firm, a jednym z liderów branży jest ROSIŃSKI LOGISTICS. Czasem też pozyskuje się je w wyniku recyklingu, ale taki proces trwa dłużej, bo przed wykorzystaniem kruszyw trzeba je mechanicznie przetworzyć i uszlachetnić.

Kruszywa budowlane – jak je można podzielić?

 

Kruszywa budowlane dzielimy na kilka kategorii – ze względu na to, jaką mają wielkość, skąd pochodzą i jaki surowiec użyty został do ich produkcji. Biorąc pod uwagę rozmiar, mamy do wyboru kruszywa drobne (ziarenka o wymiarach mniejszych lub równych 4 milimetrom), grube (ponad 4 milimetry) oraz o ciągłym uziarnieniu (stanowiące mieszankę dwóch wcześniejszych rodzajów).

Inny podział odnosi się do pochodzenia kruszyw – mogą być mineralne lub organiczne. W jednym, jak i drugim przypadku mogą być sztuczne, odpadowe oraz z recyklingu. Organiczne to przede wszystkim trociny, wióry, strużki (odpadowe), granulat styropianowy (z tworzyw sztucznych) oraz kruszony styropian (z recyklingu).

Najbardziej znany podział odnosi się do pochodzenia kruszyw – wyróżniamy tu te pochodzenia naturalnego i sztucznego.

  • Pierwsze z nich otrzymuje się dzięki ich rozdrobnieniu w wyniku erozji skał. Można też mechanicznie rozdrabniać skały lite, które występują w przyrodzie pod postacią luźnych odłamów skalnych. Tak uzyskuje się przede wszystkim kliniec, tłuczeń, miał i grys. Kruszywa naturalne najczęściej wydobywa się metoda odkrywkową – z kopalni piasku i żwiru, jak również z dnia rzek i jezior;
  • Kruszywa sztuczne pozyskuje się zupełnie inaczej niż naturalne – za sprawą termicznej (lub innej) modyfikacji kruszyw mineralnych lub odpadowych. Tak uzyskuje się keramzyt (za sprawą wypiekania), glinoporyt, łupkoporyt (dzięki procesowi spiekania) czy popiołoporyt (wypalanie).

 

 

Przeznaczenie kruszyw budowlanych

 

Różne zadania budowlane sprawiają, że trzeba odpowiednio dopasować kruszywo, uwzględniając jego parametry. W zależności od tego, do czego zamierzamy użyć kruszywa, warto pamiętać, że wapień i dolomit cechują się niższą wytrzymałością, dzięki czemu idealnie nadają się do wyrobów betonowych, które nie są mocno obciążone. Większą wytrzymałość zapewniają zaś takie kruszywa jak granit, bazalt i porfir, więc można je stosować do betonu odpornego na ściskanie i ścieranie. Doskonale też nadają się do wykonywania podbudów pod drogi (kruszywa drogowe). Inne, jak baryt, limonit, hematyt, magnetyt zaliczane są do kruszyw specjalnych, jakie przeznaczone są do ciężkich betonów osłonowych.

Firma Rosiński Logistics specjalizuje się w handlu kruszywami budowlanymi. Dostarczamy najwyższej jakości surowiec do wszelkich typów inwestycji. Zapewniamy transport, regularne dostawy i konkurencyjne ceny. Gwarantujemy wysoką jakość potwierdzoną wieloma certyfikatami.

No Comments

Post A Comment